Články a názory

Daň z nabytí nemovitosti 2020 – sněmovna schválila zrušení, na řadě je senát

Dobrých zpráv není nikdy dost. Tato ale potěší kupující nemovitostí. Zrušení daně z nabytí nemovitostí míří do senátu

Krátce: Návrh Ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí prošel ve 3. čtení Sněmovnou!

8.7.2020 schválila sněmovna zrušení daně z nabytí nemovitostí. Navíc překvapivě zachovala možnost odpočtů zaplacených úroků z úvěrů na bydlení od základu daně z příjmů a to přes nesouhlas ministryně financí Aleny Schillerové.

Dle vládního návrhu zákona se daň z nabytí nemovitých věcí ruší, a to se zpětným účinkem. Zrušení se uplatní na koupě nemovitostí, u kterých byl proveden vklad na katastr nejpozději v prosinci 2019.

Pokud jste již daň uhradili, vznikne zrušením daně přeplatek. O jeho vrácení budete moci požádat. Nyní je nicméně potřeba vyčkat na výsledek projednání Senátem. Vše ke zrušení směřuje a o tom, že by zákon neprošel již téměř nikdo nepochybuje. Nicméně, stále platí, že dokud nebude daň z nabytí oficiálně zrušena, tak se jedná pouze o odklad platby! Do té doby nechte peníze na daň pro jistotu stranou..

Časový test a odpočet úroků

Návrh zákona také upravuje prodloužení časového testu pro příjmy z prodeje nemovitostí neurčených k vlastnímu bydlení z 5 na 10 let. Prodloužení časového testu bude účinné pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021. U vlastního bydlení pak časový test v délce 2 roky zůstane zachovaný.

Za zachování odpočtů zaplacených úroků z úvěrů patří poslancům malé “díky”! A to i přes to, že se pro nové úvěry na bydlení obstarané od 1. ledna 2022 snižuje limit odpočtů z původních 300 000 Kč na 150 000 Kč. Na bytové potřeby obstarané před tímto datem se bude nadále aplikovat limit 300 000 Kč, a to včetně pozdějšího refinancování.

Žblept na konec

Zrušení daně z nabytí považuji za správný krok, protože tato daň je nemorální zdanění již jednou zdaněných příjmů.

Vláda prohlásila, že cílem balíčku opatření je z dlouhodobého hlediska zvýšit dostupnost bydlení, povzbudit ochlazený realitní trh a omezit prostor pro spekulanty.

Osobně o tomto prohlášení vlády nejsem přesvědčený. O dopadu daně z nabytí na tržní cenu jsem psal v článku “Zrušení daně z nabytí nemovitosti a slev za hypotéku? Komu to pomůže?”, který najdete zde.


Máte svůj názor? Uvítám Vaše komentáře pod článkem.

realitní makléř • realitní kancelář • realitní služby nejen v Praze

Honza Ptáček

Jako privátní realitní makléř pomáhám již 20 let svým klientům prodat jejich nemovitosti, a to nejen v Praze. Majitelům nemovitostí poskytuji služby každému na míru, pod hlavičkou vlastní realitní kanceláře. Nechci být tuctový makléř a často dělám věci jinak. Přečtěte si nebo zhlédněte moje videa jak pracuji - pokud si padneme do noty, tak mě kontaktujte a podíváme se, zda budu umět pomoci i Vám

Zanechat komentář