Články a názory

Neprodejná nemovitost? Ležák nemusí být jen pivo!

Honza Ptáček v TV 11.07.2023

Dnes mi volali z TV Prima. Dostal jsem otázku co to je vlastně “ležák”(neprodejná nemovitost) a co způsobuje neprodejnost nemovitosti.

Jsou některé nemovitosti skutečně neprodejné? Odpověď na to je vlastně velmi jednoduchá.  

Neprodejná nemovitost je nemovitost, kde je špatně nastavená cena nebo špatná prezentace nemovitosti. 

V případě špatné prezantace není využit potenciál nabízené nemovitosti. Potencionální zájemci tak nemovitost přehlížejí a nereagují. Aby k tomu nedocházelo, tak například nemovitost skenujeme 3D kamerou a následně vytvoříme virtuální prohlídku, točíme vypovídající videa, létáme s dronem a vymýšlíme pestré prezentace. Pouze z takové prezentace zájemce zjistí, jaké má nemovitost přednosti a zda odpovídá jeho představám. 

Pokud je prezentace kvalitní a i přes to zájemci nereagují, tak je problém v ceně. A to je bohužel většina případů. Špatně nastavená cena prostě dělá z nemovitosti „ležák“. Prodávající požaduje cenu, která neodpovídá aktuální době nebo není přiměřena faktickému či právnímu stavu nemovitosti.

A co cenu negativně ovlivňuje? Například nezakreslená nemovitost nebo její část v katastru nemovitostí. Majitel často ani netuší, že díky tomu nedostane kupující hypoteční úvěr. Nebo není právně zajištěná příjezdová cesta, může mít špatnou vodu ve studni, hlučné sousedy atd. Nebo může být v tak špatném technickém stavu, že se ji nevyplatí rekonstruovat a její demolice bude velmi nákladná. V případě, že je to památka, tak se zdemolovat většinou ani nedá. Občas může mít špatnou historii. Mohlo se v ní stát něco negativního a i když to majitel zatají i před makléřem a před zájemci, tak ti se to většinou dozví například od sousedů nebo z médií.

Ať je to tak nebo tak, vždy je to o ceně. Pokud má nemovitost jen plusové vlastnosti, může se její cena pohybovat v horním pásmu, které ale stále musí odpovídat současným cenám na trhu. Pokud je to naopak, musí se cena nemovitosti snížit, často i několikrát. Pokud prodávající odmítá cenu nemovitosti snížit, stane se z ní „ležák“.

Prací realitního makléře je pak odhadnout a vyzdvihnout především plusy. A mínusy? Ty pak nahrávají zájemcům při licitaci o ceně. Proto je nabízení a prezentace velká alchymie a hledání správně ceny vyžaduje zkušenosti z mnoha prodejů a z mnoha jednání se zájemci.

Tak co? Není lepší mít ležák v lednici, než na listu vlastnictví..?

Přeji všem krásný den a záznam televizních novin s reportáží o neprodejných nemovitostech najdete na CNN Prima NEWS zde: https://cnn.iprima.cz/porady/hlavni-zpravy/10072023 záznam si posuňte na čas 19:45

realitní makléř • realitní kancelář • realitní služby nejen v Praze

Honza Ptáček

Jako privátní realitní makléř pomáhám již 20 let svým klientům prodat jejich nemovitosti, a to nejen v Praze. Majitelům nemovitostí poskytuji služby každému na míru, pod hlavičkou vlastní realitní kanceláře. Nechci být tuctový makléř a často dělám věci jinak. Přečtěte si nebo zhlédněte moje videa jak pracuji - pokud si padneme do noty, tak mě kontaktujte a podíváme se, zda budu umět pomoci i Vám

Zanechat komentář