Články a názory

Jak prezentovat nemovitost – fotografie a video

Realitní makléř fotí fotografie

Fotografie a video při prodeji nemovitosti je základ. Jaké jsou časté chyby? Víte, že přílišná snaha, honba za kvalitou fotografie a množství detailů může škodit? Přináším svůj názor na věc..

Realitní trh se mění a stále více informací a činností se přenáší na internet. Pryč jsou ty doby, kdy stačilo nafotit byt kompaktem nebo levným mobilem. Za poslední roky přibyly videoprohlídky nemovitostí, videa z výšky pořízené z dronů, nebo i 3D skeny nemovitostí, ve kterých si můžete nemovitost doslova „projít“ díky virtuální realitě. Jsme svědky, jak se realitní makléři při prezentaci nemovitostí občas předhání v množství použitých efektů a technologií. Určitě jsou to úžasné a moc užitečně věci, které můžou ušetřit spoustu času při výběru nemovitosti a také ušetří makléři čas s prohlídkami. Díky videoprohlídkám můžeme v klientech na dálku vzbudit emoce i zájem o námi nabízenou nemovitost. Ale..

Množství detailů vytváří špatné domněnky

Možná jsem už stará škola, ale podle mého při prodeji nemovitosti či při hledání nemovitosti ke koupi je nejvíce důležitý osobní přístup realitního makléře a osobní prohlídka. Dobrá fotografie, plánek nemovitosti, video za mě jasně vedou. Ovšem moje zkušenosti ze stovek zrealizovaných prodejů mi jasně potvrzují, že osobní prohlídka nemovitosti je nejdůležitější a to i za cenu chudší prezentace. 

Znáte tu situaci, kdy v restauraci koukáte do menu ve kterém je nabídka 50 jídel a vy si nemůžete vybrat až vás nakonec přejde chuť? Proto v těch nejlepších restauracích dostanete na výběr jen z několika jídel. Objednání je rychlejší, jednodušší a pak se již těšíte na to, co vám bude naservírováno. Prezentace nemovitosti je dost podobná záležitost. Dejte zájemci malou ochutnávku, přitáhněte jeho pozornost a dostaňte ho na prohlídku. 

osobní prohlídka nemovitosti je nejdůležitější a to i za cenu chudší prezentace.

Lidé můžou díky příliš detailně zpracované prezentaci dojít k mylným závěrům, které je nakonec od osobní prohlídky odradí. I kdyby se jim nemovitost ve skutečnosti líbila, třeba díky okolí, čistému vzduchu nebo třeba proto, že na ně místo působí. Energie, které nemovitosti vysílají, jsou silné a stejně tak jako si klient vybírá nemovitost, vybírá si nemovitost svého kupce. To není pouze moje nějaká domněnka, ale roky ověřená praxe.

Jak vnímáme fotografie a videa nemovitosti?

Je až pozoruhodné – stojím v kuchyni ve vstupu do obývacího pokoje v jedné horské chalupě. A na tom samém místě mi několik po sobě samostatně jdoucích klientů sdělí svůj názor na místnost, do které právě vstupují.  „Hmmm, tady se mi to zdá větší než na fotkách“, další „To jste na fotkách nějak nafoukl, ne? Tady je to menší než jsem si myslel“, dalšímu se pro změnu zdají nižší stropy. Každý na tom samém místě hodnotí, jak inzerce odpovídá skutečnému stavu, resp. jak na něj působí. Nutno podotknout, že všichni koukali na stejné fotografie, k dispozici měli plánek i video prohlídku a na každého to působilo jinak.

Dejte zájemci malou ochutnávku, přitáhněte jeho pozornost a dostaňte ho na prohlídku.

Nemovitost nakonec koupil ten, který původně myslel, že jsou prostory menší. Původně ani nechtěl jet na prohlídku. Nakonec ho naštěstí digitální pohled neovlivnil, posadil se u hořícího krbu a při pohledu z okna konstatoval, že nemovitost chce koupit. 

Vliv na prodej nemovitosti

Nejsem odpůrcem moderních technologií a sám je rád využívám na hůře dostupných místech. Ale raději dostanu na prohlídku nemovitosti více zájemců, se kterými si osobně nemovitost projdu. Po deseti či dvaceti prohlídkách tak vím jaké má nemovitost nedostatky a co vadí zájemcům. Nedostatky se dají napravit, nebo případně kompenzovat slevou. Přednosti naopak můžou cenu v případě zájmu ještě navýšit, ale o tom příště v jiném článku. V každém případě, prodej se tak urychlí. Mám tak zpětnou a nezkreslenou vazbu od zájemců, kteří nemovitost osobě viděli!

Ve virtuálním světě zájemci přijdou a v tichosti odejdou a máme jen jednu zpětnou vazbu – klienti volají/nevolají a třeba přijdeme právě o toho klienta, který se rozhodl v křesle u krbu. Pokud budeme mít všude pouze virtuální prohlídky a zbytečně velké množství fotografií, riskujeme, že si zájemce vytvoří svou představu o nemovitosti a již nám nezavolá aby zjistil víc, protože má pocit, že už vše ví. Se zájemci tak nemůžeme mluvit, ptát se jich na názor, nemůžeme pak dát ani prodávajícímu zpětnou informaci, proč se jejich dům nebo byt zatím neprodal.  

Závěr

Možná jste čekali rady, které zastává většina realitních makléřů. Rady o tom, jak musíte mít hodně fotografií, jak musí být fotografie a video kvalitní, plné efektů a detailů. Jak musíte používat kvalitní zrcadlovku apod.
Ale o tom to není, nakonec i já používám podle potřeby někdy zrcadlovku a stejně tak umím použít iPhone.

Je to v první řadě o střídmosti informací, které fotky a video přináší, až pak je to o jejich kvalitě. Raději míň, než víc!
Nejednou se mi stalo, že mi klienti hromadně začali reagovat až na změněnou prezentaci nemovitosti, kterou jsem radikálně zjednodušil. 

A nezapomeňte, pouze díky osobnímu setkání se výrazně zvyšuje šance na prodej nemovitosti!


Pokud se Vám článek líbil, podpořte mě prosím v dalším psaní formou malého komentáře zde na stránce pod článkem. Stačí napsat „líbilo..“, „nelíbilo..“ nebo se můžete podělit o svou zkušenost, která souvisí s tématem. Děkuji a přeji hezký zbytek dne..


Většinou nejdu s davem, nechci být tuctový realitní makléř a říkat naučené fráze, které mají mazat lidem med kolem pusy. Když děláte nějakou práci dlouhé roky, tak víte kde je pravda a co je důležitější. Často dělám tedy věci jinak a nebojím se o tom psát..

realitní makléř • realitní kancelář • realitní služby nejen v Praze

Honza Ptáček

Jako privátní realitní makléř pomáhám již 20 let svým klientům prodat jejich nemovitosti, a to nejen v Praze. Majitelům nemovitostí poskytuji služby každému na míru, pod hlavičkou vlastní realitní kanceláře. Nechci být tuctový makléř a často dělám věci jinak. Přečtěte si nebo zhlédněte moje videa jak pracuji - pokud si padneme do noty, tak mě kontaktujte a podíváme se, zda budu umět pomoci i Vám

Komentáře

  • Líbilo, i když jako fotograf jsem měl chvilku rudo před očima:) Ale asi je to dané tím, že jsem před pár lety zkusil práci realitního makléře a často s makléři také spolupracuji. Tak že tomu rozumím a souhlasím

  • Článek si čtu už druhým týdnem dokola a pořád přemýšlím, kde je pravda. Fotografie mi dělala renomovaná pražská realitní kancelář. Makléře mám na doporučení, ale fotografie nedělal on. Fotil to profesionální fotograf od nich z kanceláře a snad každý druhý člověk nám řekl na prohlídce bytu, že na fotkách vypadal větší. Makléř mě uklidňuje, že to tak je správně a že musíme vydržet, ale byt není od léta prodaný i když máme jednu prohlídku za druhou a mě se blíží porod a potřebuji do většího:(

    • Tak si to dej na bezrealitky.cz a budeš mít o starost míň .Já bych žádného makléře teda neživila .Prodáš to bez provize a jak mají v tý reklamně tak ti aspoň realitka neukousne balkón:)

      • Však ono tě to nadšení z bezrealitky přejde. Taky jsem to zkoušela a po prvotním nadšení jsem pochopila, že to bude lepší svěřit někomu kdo má zkušenosti. Tak že teď hledám realitního makléře, který tomu opravdu rozumí. Mám dva kandidáty a pan Ptáček bude asi třetí. Teď si jen vybrat:-)

  • Já nevim, ale když je u nějaké nemovitosti málo fotek, tak absolutně nevim, do čeho jdu a v reálu jsem pak o to víc překvapený než když je vše důkladně nafocené. A pokud to nefotíte na mobily nebo na foťáky s malými senzory (kde široké objektivy hodně zkreslují), tak by neměl být problém. Ideálně fotit na střední formát. Škoda, že už se nepoužívá velký formát. Ten byl na architekturu ideální.

    • Rozumím Vám. Jde mi o to, že každý vnímá fotografii trochu jinak a za ty dlouhé roky jsem si všimnul těchto reakcí bez rozdílu původu a kvality fotky. Samozřejmě, že jako realitní makléř nefotím jako profesionální fotograf, ale paradoxem je, že jsme v minulosti jednu dobu využívali pro nemovitosti několik “profi” fotografů a zájemci nám začali předhazovat, že jako realitní makléři tyto fotografie “nafukujeme a zkreslujeme” v zájmu prodeje. Toto nám říkali mnohem častěji, než když jsme měli svoje běžné “makléřské” fotky. Tehdy si toho všímal opravdu každý makléř na prohlídce nemovitosti, slyšeli jsme to neustále. Nesnažím se ale říct, že musí být fotek vždy málo, jen říkám, že když je jich míň než víc, tak to nutí vážného zájemce zavolat a ptát se. A o to jde! Mnoho majitelů nemovitostí lpí na každé fotce kterou udělám a často po mě požaduje, abych je všechny zveřejnil. Práce realitního makléře je ale prodat nemovitost. Realitní makléř musí být mistrem obchodu a ne mistrem fotografie:-) Samozřejmě, že jsou typy nemovitostí, kde kvalita fotografií musí být bezchybná, ale o tom článek není. Nepíšu o tom, jak kvalitní má být fotografie, píšu o tom, jak lidé často reagují. Hezký večer

  • Hezky napsané. Uvítala bych třeba nějaké typy na co si dát pozor, když mi přijdou na prohlídku zájemci a nějaké všeobecné typy jak dál postupovat, když budou chtít koupit byt. Já si zatím prodávám byt sama, ale po přečtení tohoto článku mi začíná docházet, že asi nedělám vše dobře. Zdraví Petra

    • Dobrý den Petro, nebojte, to zvládnete. A kdyby ne, rád Vám s prodejem bytu pomůžu. Na téma realitní makléř a prohlídky bytu mám již nějakou dobu připravené poznámky, jen času na psaní mám přiměřeně, tak snad se článku dočkáte ještě než byt prodáte:)

Zanechat komentář