Články a názory

Zrušení daně z nabytí nemovitosti zařazeno k projednání ve vládě!

Čerstvá informace z dnešního dopoledne! Že by přeci jen došlo ke zrušení daně z nabytí nemovitosti?

Krátce: Možná se zrušení dočkáme..

Právě jsem se dozvěděl, že vláda zrušení daně z nabytí nemovitosti přeci jen projedná a to dokonce dnes, nebo v následujících několika dnech. Ani se mi tomu nechce uvěřit, ale bylo by to fajn. Konečně by někteří zájemci o koupi nemovitosti přestali vyčkávat a spekulovat.

Nutno však podotknout, že případné schválení záměru vládou je pouze posun věci do legislativního procesu! Takže, pak budou následovat měsíce, než to projde parlamentem, senátem a klidně opět parlamentem. Jo a také než to podepíše prezident a vyjde to ve sbírce.. Tak předčasně nejásejte!

Nejistota vládne posledním týdnům

Jak je vidět, tak poslední týdny si nemůžeme být nikdo ničím jistý. Předevčírem jsem psal žblept: “Dočkáme se zrušení daně z nabytí nemovitosti?”, ve kterém jsem vyjádřil pochybnosti o tom, že bude daň zrušena a dnes je vše jinak. Tak snad to není jen další mlžení ze strany úředníků.

Jak vypadá návrh, který vláda projedná?

Vláda má projednat mimo zrušení daně z nabytí nemovitosti také další změny.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Stanoví se rozhodný den 31. března 2020, od kterého dojde k faktickému zrušení daně z nabytí nemovitosti (nikoli však zákona), pokud v tento den nebo později skončí lhůta pro podání daňového přiznání.

Týká se tedy na případy, kdy k provedení vkladu do katastru nemovitostí došlo od prosince 2019 nebo, pokud nemovitá věc není evidována v katastru nemovitostí, k nabytí vlastnického práva došlo od prosince 2019. 

Zákon o dani z nabytí nemovitosti jako takový skončí až 1. ledna 2021, zákon tedy řeší to, že do té doby se daň odpouští.

Moji kolegové to chápou tak, že u letošních případů se učiní podání, ale daň se nebude platit a bude platit osvobození. Ale třeba si to jen špatně vysvětlujeme, tak to prosím berte s velkou rezervou.

Prodloužení “časového testu”

Prodlužuje se lhůta pro tzv. časový test u příjmů z prodeje těch nemovitých věcí, které byly pořízeny pro jinou potřebu než pro potřebu vlastního bydlení.

Už se nemůžu dočkat hromádky nepřehledných ustanovení, jak prokázat, že se jedná o vlastní bytovou potřebu. Důvodová zpráva k této části je dlouhá údajně na 3 strany.

Odpočet úroků z úvěrů

Zrušení odpočtu úroků z úvěrů by měl nastat až u nemovitostí pořízených po 1. lednu 2021. A pokud nově pořízený úvěr po tomto datu bude použit na refinancovaný úvěr starší, který sloužil k zajištění bytových potřeb, zrušení odpočtu úroků se na něj nevztahuje

Považuji za chybu, pokud vláda zruší odpočet úroků u hypoték. Podrobněji jsem o tom psal již ve článku “Zrušení daně z nabytí nemovitosti a slev za hypotéku? Komu to pomůže?”.

Žblept na konec

Zdroj zdůrazňuje, že je to zařazeno k projednání ve vládě. Ale není jasné, zda dnes 30.4. 2020 nebo v pondělí 4.5.2020. Tak že nebojte, není konec všem dnům, nebo žblebtům..?


A jaký máte názor Vy? Uvítám Vaše komentáře pod článkem.
Přeji hezký zbytek dne

realitní makléř • realitní kancelář • realitní služby nejen v Praze

Honza Ptáček

Jako privátní realitní makléř pomáhám již 20 let svým klientům prodat jejich nemovitosti, a to nejen v Praze. Majitelům nemovitostí poskytuji služby každému na míru, pod hlavičkou vlastní realitní kanceláře. Nechci být tuctový makléř a často dělám věci jinak. Přečtěte si nebo zhlédněte moje videa jak pracuji - pokud si padneme do noty, tak mě kontaktujte a podíváme se, zda budu umět pomoci i Vám

Zanechat komentář