Články a názory

Koronavirus a ceny nemovitostí v Čechách. Co nás čeká?

nápis "stop coronavirus" postavený z kostek a vedle něj dřevěný domeček

Ovlivní koronavirus COVID-19 ceny nemovitostí? Otázka, kterou si v dnešní době klade každý, kdo vlastní nemovitost a zvažuje její prodej. O těch, kteří již nemovitost prodávají, nebo chtějí koupit ani nemluvě. Co se tedy stane s cenami nemovitostí?

Strach z budoucnosti 

“Pokud chcete prodat nemovitost udělejte to hned”. Tuto větu si pamatuji z roku 2008, mnoho lidí zaspalo a následně měly jejich nemovitosti mnohem menší hodnotu, než byl jejich dluh u banky. Vystrašil jsem vás dostatečně? To jsem nechtěl a určitě není důvod k panice. Zatím.

Strach z budoucnosti nás nutí číst předpovědi. Chceme vědět, zda nás koronavir zabije, nebo zda kovid-19 ovlivní ceny nemovitostí. Poslední týdny se na nás valí množství informací. Ty nás ovlivňují takovým způsobem, že jsme schopni ráno věřit po přečtení několika článků pravému opaku toho, čemu jsme věřili večer, když jsme ulehali. 

Díky koronaviru se dnes leckdo předhání v psaní předpovědí. I mě to svádí k tomu, jednu napsat. Ale nechci tomu říkat “předpověď”. Ono by totiž bylo bláhové tvrdit, že můžeme něco vědět o budoucnosti, když to nevidí ani ti nejpovolanější ekonomové.

Koronavir útočí

Zahraniční zájemci a lokální investoři. Obě tyto skupiny mají nyní velký problém. Tyto dvě skupiny kupujících ovlivňují zásadně ceny nemovitostí za poslední roky. Teď na ně zaútočil kovid-19. A tvrdě. Možná si řeknete, že toto není váš problém, ale je to důležitá informace, která může ovlivnit další vývoj cen. Záležet bude na rychlosti otevření hranic.

Zahraniční klientelu tvoří lidé, kteří se do Čech prostě rozhodli přistěhovat a také investoři, kteří zde chtějí nemovitosti pronajímat. Kolik cizinců vlastní v České republice nemovitosti? V Praze jsem měl před deseti lety na prohlídkách cca 10% cizinců, v roce 2019 jsem byl na téměř 50% zahraničních zájemců oproti Čechům.

A těsně před vypuknutím pandemie koronaviru nebylo nic neobvyklého, když se cizinci zajímali i o nemovitosti, které prodávám daleko od Prahy. Tato skupina je nyní prakticky nulová.

Lokální investoři podle některých statistik kupují poslední roky až jednu třetinu nemovitostí na trhu, většinou za účelem krátkodobých pronájmů. Na začátku roku 2020 nabízeli investoři v Praze údajně cca 13.000 bytů k pronájmu přes Airbnb. Tito investoři mají aktuálně velký problém. Díky nemoci kovid-19 a uzavřeným hranicím nemají zájemce o ubytování.

Samozřejmě, že tu je pár dalších věcí, které koronavir ovlivnil. Například to, že kupující nyní čekají na to, jak dopadne rozhodnutí Ministerstva financí o zrušení daně z nabytí nemovitostí, o které jsem psal v článku “Zrušení daně z nabytí nemovitosti a slev za hypotéku? Komu to pomůže?”. Nebo to, že zájemci nyní v době nouzového stavu nejezdí na prohlídky nemovitostí apod. Ale tyto věci jsou spíš krátkodobějšího charakteru.

Ovlivní kovid-19 ceny nemovitostí?

Logickým úsudkem mnohých odborníků je, že nás čeká pokles cen. A mě samozřejmě přijde také logický. Ale malý červíček v hlavě tuto tézi nahlodává. 

Červíčkem je „dlouhodobě omezená nabídka nemovitostí v ČR“. A já si kladu otázku “bude díky následkům koronavirové pandemie nemovitostí víc?” Pokud ano, tak potom na ně kovid-19 zcela jistě zaútočí.

Tím, že odpadla v tuto chvíli zahraniční klientela a čeští investoři nyní také nebudou nakupovat, se ale růst cen nemovitostí pouze zastaví. Aby ceny začaly klesat, muselo by se na trhu s nemovitostmi objevit víc nemovitostí.

Je tu několik skupin, které by mohly na trh “vrhnout” větší množství nemovitosti k prodeji. Pojďme se na ně podívat, zda se tyto skupiny koronaviru ubrání

Ubrání se investoři?

Budou se chtít majitelé zbavit bytů, které pronajímali krátkodobě turistům? Kdyby ano, tak by se na trhu mohla nabídka opravdu zvýšit, navíc společně s množstvím těch nemovitostí, které nyní tyto dvě skupiny nebudou kupovat. Zatím je ale neprodávají a značná část spoléhá na to, že se turismus za rok či dva vrátí do Čech.

Mnozí z nich dnes nabízí byty levněji k pronájmu české klientele a těchto nabídek každý týden přibývá. Díky tomu se např. na Staroměstském náměstí dá pronajmout zařízený byt 1+1 za 10.500 korun měsíčně i s poplatky. Téměř k neuvěření. To už je pro zájemce o nájem opravdu zajímavé. Navíc, to je skupina, která poroste

Dá se totiž očekávat, že velké procento lidí přijde v době koronavirové pandemie o práci a tím tedy nesplní podmínky bank pro poskytnutí hypoték. Mnozí investoři nakoupili byty na hypotéky a přesně tato skupina možná pomůže udržet investorům jejich byty, kteří tak budou mít na splácení úvěrů. Jasně, u některých nájem nepokryje splátku úvěru, ale je otázkou, zda by se jim vyplatilo byty prodat pod cenou, pokud by skutečně začaly ceny nemovitostí klesat. 

Ubrání se developeři?

A co developeři? Již dva roky poslouchám, jak se připravují na ekonomickou krizi. Aby v jejím případě neměli na trhu zbytečně velké množství neprodaných bytů, tak jako v roce 2008-2009. Ceny tehdy také stále stoupaly díky nedostatku bytů, ale rozdíl oproti dnešní době je v tom, že spousta developerů získala stavební povolení právě před ekonomickou krizí, a tak měli v době startu krize mnoho projektů neprodaných a rozestavěných. A přesně tomu se dnes developeři nejspíš dokážou vyhnout. Tak že, ani zde to nevypadá, že by v segmentu novostaveb bylo bytů najednou nadbytek. 

Ubrání se zaměstnanci, živnostníci, malé firmy?

No jeden strašák, který by mohl ovlivnit nabídku nemovitostí tu je. Jmenuje se “exekuce” a média nás straší tím, že jich díky koronaviru budou desetitisíce. Exekuce by opravdu mohly na trh “vrhnout” množství nemovitostí. Ale minimálně v době koronaviru by musela být exekuce vyšší než 100.000 korun, aby se mohla dražit nemovitost dlužníka. Navíc, celý proces dluhem počínaje, soudem pokračujíc a dražbou konče bude trvat klidně i roky.

Položí koronavir ekonomiku?

Situace okolo koronaviru je natolik nová, že nikdo netušíme, jak na vše budou jednotlivé státy a vlády reagovat. Informace naznačují, že státy a Evropská unie chtějí pumpovat peníze do ekonomiky. To je pro změnu jedna z těch lepších zpráv. Ale realita bývá jiná, než politická prohlášení.

Mimochodem, víte, co se stalo s ekonomikou v roce 1957 kdy na chřipku na světe zemřelo cca 1-2 milionů lidí? Nic! Ale vlády tehdy také nic neomezily, to je pravda.

Nevěřte předpovědím 

Růst nebo pokles cen nemovitostí neovlivňují předpovědi! Kdyby předpovědi ovlivňovaly ceny nemovitostí, tak by se ceny musely propadnout už začátkem roku 2019. Jak je vidět, tak k dnešnímu dni ani koronavirus nijak zásadně ceny neovlivnil. Což neznamená, že se to nemůže změnit.

Předpovědi straší

Těch předpovědí o tom, že přijde pokles cen nemovitostí jsem četl v roce 2018-2019 tolik, že už si je ani nevybavím.

Jako např. krach společnosti Thomas Cook, jedné z nejstarších a největších cestovních kanceláří na světě a krach několika aerolinek. Zrovna tato dvě odvětví spolu neodmyslitelně souvisí. A co hotely? Ty měly šílené ekonomické předpovědi v návaznosti na krach Thomas Cook. A nesmíme zapomenout na spoustu farmářů a dalších podnikatelů, kteří jsou navázáni na “ty hotely”. Ti všichni měli předpovědi přímo katastrofální. 

To byly skutečné problémy, které měly mít logicky dopad na ekonomiku. Ale nebyl to jen cestovní ruch, například automobilky a výrobci dílů také stále strašili. Statistiky i v tomto oboru vypovídaly jasně. Německá ekonomika se dostala několik měsíců v řadě za sebou do mínusu. Také vývoj dluhopisů v Británii i USA naznačoval blížící se ekonomickou recesi.

Předpovědi nefungují

A měly tyto všechny události a s nimi přicházející předpovědi dopad na ceny nemovitostí? NE neměly! Ceny nemovitostí rostly i přes všechny ty předpovědi, že se ceny nemovitostí zastaví a začnou klesat! 

Proto, nevěřte předpovědím! A už vůbec nevěřte předpovědím psaných v době koronaviru, tedy v době plné emocí a nejistoty z budoucnosti. Nechci, aby to vyznělo, že vylučuji pokles cen nemovitostí, protože logicky by přijít měl. Jen se snažím zamyslet nad tím, jaký rozdíl je mezi současnou situací vyvolanou pandemií koronaviru a poslední globální ekonomickou recesí v roce 2008.

A ten rozdíl je takový, že v současnosti je omezená nabídka nemovitostí na prodej. Prostě je stále nedostatek bytů a nemovitostí celkově. A zatím nic nenaznačuje tomu, že by jich mělo přibývat.

Předpovědi tápou..

Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládá, že česká ekonomika letos kvůli dopadům globální pandemie nemoci covid-19 klesne o 6,5 procenta, zatímco loni o 2,6 procenta vzrostla. To je nepříjemná zpráva, ale znamená to, že bude nemovitostí v České republice nadbytek? MMF totiž také předpokládá, že již příští rok, čeká Česko ekonomické oživení a růst hrubého domácího produktu (HDP) by měl v Česku dosáhnout 7,5 procenta. (škoda, že je to zase jen “předpověď”)

Prodejte hned!

Může to působit, že v celém článku zlehčuji celou současnou situaci, ale není to tak a také se obávám toho, co přijde. Navíc, v dnešní době pandemie koronaviru již nejde jen o peníze.

Pokud plánujete prodej nemovitosti na základě životní potřeby (např. stěhování za prací, rozvod, vyrovnání majetku apod.), nebo je vysoké riziko, že nebudete mít na splátky hypotéky, tak na nic nečekejte a nemovitost začněte co nejdříve prodávat! Nejde o to nechat se ovlivnit strachem, ale o to “hrát na jistotu”. V takovém případě se můžete obrátit i na mě, rád vám s prodejem pomůžu.

Situace je vážná a reálně hrozí ekonomická krize a pád cen. Ale stále máte šanci využít dnešních cen a zatím nemůžete tratit. Neopakujte chyby těch, kteří nevěřili, když se v roce 2008 trh zastavil a chvíli to trvalo, než se postupně začal propadat. Pak teprve někteří přišli o hodně.

Ale ne všichni!

Vy ostatní neprodávejte, v budoucnu jistě prodáte svou nemovitost dráž, než dnes. Kdybych vám řekl v roce 2004, kdy se prodávaly garsoniéry v Praze na Zahradním městě za 600.000 korun, že za 15 let budou stát dva a půl milionu, klepali byste si na čelo.

Pokud začnou skutečně ceny nemovitostí klesat, tak jakým tempem a na jakou míru, to bude záležet na délce koronavirového šílenství. Nejvíce nejspíš v období zavřených hranic. V okamžiku, kdy koronavirová pandemie odezní a hranice se opět otevřou, investice do nemovitostí se opět rozjedou, pak je otázka času než ceny začnou růst. A co možná, převýší ty dnešní. Tomu bych se vůbec nedivil. 

Česko jako bezpečný přístav

Obliba naší země roste. Ať si tu v Čechách říkáme cokoli, máme se tu velmi dobře. Je tu bezpečné, čisté a stabilní prostředí, máme sociální systém, zdravotní pojištění a vcelku kvalitní vzdělávání. A nyní patříme na mapě koronavirového boje a statistik mezi ty, kteří to zvládají bez velkých extrémů. A to, že je Česko „bezpečný přístav“ pro život, slýchám častěji a častěji, bez ohledu na to, zda jsou zájemci z východu nebo západu. 

To vše je pro naši zemi reklama, která v budoucnu požene ceny nemovitostí možná ještě vyš, než jsou dnes. 

Jsem na to moc zvědavý. 


A jaký máte názor Vy? Uvítám Vaše komentáře pod článkem.
Přeji hezký zbytek dne

realitní makléř • realitní kancelář • realitní služby nejen v Praze

Honza Ptáček

Jako privátní realitní makléř pomáhám již 20 let svým klientům prodat jejich nemovitosti, a to nejen v Praze. Majitelům nemovitostí poskytuji služby každému na míru, pod hlavičkou vlastní realitní kanceláře. Nechci být tuctový makléř a často dělám věci jinak. Přečtěte si nebo zhlédněte moje videa jak pracuji - pokud si padneme do noty, tak mě kontaktujte a podíváme se, zda budu umět pomoci i Vám

1 komentář

  • Konečně článek, který jasně vystihuje to, co se dělo v minulosti, co se děje nyní a hlavně jak se se zachovat. Výborně! Víc takových článků!

Zanechat komentář